TOP

IVC-20

Committees

General Chair Hee Jae Kang (Korea)
Organizing Committee Chair Hee Jae Kang (Korea)
Co-chairs Jin-Hyo Boo (Korea) Lars Montelius (Sweden)
Eun Ha Choi (Korea) Francois Reniers (Belgium)
Anouk Galtayries (France) Geun-Young Yeom (Korea)
Members Heeyeop Chae (Korea) Se Youn Moon (Korea)
Gao-Yu Hsiung (Taiwan) Toshio Ogino (Japan)
Janghun Joo (Korea) Yoshio Saito (Japan)
Junghoon Joo (Korea) Pung Keun Song (Korea)
Se-Jong Kahng (Korea) Ningsheng Xu (China)
Yunki Kim (Korea) Jong-Souk Yeo (Korea)
Chang-Lyoul Lee (Korea) Sanggyu Yim (Korea)
Hae June Lee (Korea) Wan Soo Yun (Korea)
Program Committee Chair Young Kuk (Korea)
Co-Chairs Shuji Hasegawa (Japan) David Ruzic (USA)
Heon Kang (Korea) Qi-Kun Xue (China)
DaeWon Moon (Korea)  
Members Jay Hendricks (USA) Ivan Petrov (USA)
Sungwoo Hwang (Korea) Peter Varga (Austria)
In-Whan Lyo (Korea) Suk Jae Yoo (Korea)
Yongsup Park (Korea) Euijoon Yoon (Korea)
International Scientific Committee Applied Surface Science Chair Yongsup Park (Korea)
Co-Chair Bonnie J. Tyler (UK)
Members Zejun Ding (China) Bongjin Mun (Korea)
John Grant (USA) Takaharu Nagatomi (Japan)
Kyung Joong Kim (Korea) Francois Reniers (Belgium)
Leszek Markowski (Poland) Carlos Jose Taveres (Portugal)
Biointerfaces Chair DaeWon Moon (Korea)
Co-Chair Giacomo Ceccone (Italy)
Members Morgan Alexander (UK) Sally McArthur (Australia)
Attya Bhatti (Pakistan) Jwa-Min Nam (Korea)
Chunying Chen (China) Hirofumi Yamada (Japan)
Anouk Galtayries (France) Wan Soo Yun (Korea)
Lara Gamble (USA)  
Electronic Materials and Processing Chair Sungwoo Hwang (Korea)
Co-Chair Ivana Capan (Croatia) Il Ki Han (Korea)
Members Jong Su Kim (Korea) Edvin Lundgren (Sweden)
Reinhard Schwarz (Portugal) Jacek Szuber (Poland)
Mitsuru Takenaka (Japan) Kaiyou Wang (China)
Nanometer Structures Chair In-Whan Lyo (Korea)
Co-Chair Christian Teichert (Austria)
Members Sidney Cohen (Israel) Sander Otte (The Netherlands)
Antonin Fejfar (Czech) Ana Gomes Silva (Portugal)
Jeong Sook Ha (Korea) Young Jae Song (Korea)
Yukio Hasegawa (Japan) Qi-Kun Xue (China)
Hideaki Kasai (Japan) Margit Zacharias (Germany)
Plasma Science and Technique Chair Suk Jae Yoo (Korea)
Co-Chair Timo Gans (UK)
Members Rod Boswell (Australia) Xinpei Lu (China)
Wonho Choe (Korea) Masaharu Shiratani (Japan)
Uros Cvelbar (Slovenia) Masaru Hori (Japan)
Francesco Fracassi (Italy) Holger Kersten (Germany)
Mark Kushner (USA)
Surface Engineering Chair Ivan Petrov (USA)
Co-Chair Jeon Geon Han (Korea)
Members Dechun Ba (China) Jörg Patscheider (Switzerland)
Javier Barriga (Spain) Kostas Sarakinos (Sweden)
JungHoon Joo (Korea) Peter Schaaf (Germany)
Eiji Kusano (Japan) Jaroslav Vlcek (Czech Republic)
Allan Matthews (UK)  
Surface Science Chair Peter Varga (Austria)
Co-Chair Hanwoong Yeom (Korea)
Members Maria Carmen Asensio (France) Ulf Karlsson (Sweden)
Antoni Ciszewski (Poland) Geunseop Lee (Korea)
Zhenchao Dong (China) Jeong Young Park (Korea)
Katsuyuki Fukutani (Japan)  
Thin Films Chair Euijoon Yoon (Korea)
Co-Chairs Yong Min Kim (Korea) Alberto Tagliaferro (Italy)
Members Diederik Depla (Belgium) Rogerio P. Mota (Brazil)
Jeng-Gong Duh (Taiwan) Feng Pan (China)
Christophe Eisenmenger-Sittner (Austria) Franciso Yubero (Spain)
Young-Woo Heo (Korea) Shigeaki Zaima (Japan)
Erik Lewin (Sweden)
Vacuum Science and Technology Chair Jay Hendricks (USA)
Co-Chair Chong Do Park (Korea)
Members Ichiro Arakawa (Japan) Manfred Leisch (Austria)
Jean Louis Bersier (France) Lars Westerberg (Sweden)
June-Rong Chen (Taiwan) Martin Wüest (Switzerland)
Christian Day (Germany) Ju-Young Yun (Korea)
Seung-Soo Hong (Korea)  
2D Materials and Devices Chair Young Hee Lee (Korea)
Co-Chair Mun Seok Jeong (Korea)
Members Xiangfeng Duan (USA) Kazunari Matsuda (Japan)
Ki Kang Kim (Korea) Heejun Yang (Korea)
Soo Min Kim (Korea)  
Alternative Energy; Fuel Cells, Solar Cells, Battery, Capacitors, Catalysts Chair Jin-Hyo Boo (Korea)
Co-Chairs Chae Whan Jeong (Korea) Lu Li (Singapore)
Shu Yin (Japan)  
Members Hyojun Ahn (Korea) Won Suk Choi (Korea)
Youngkoo Kang (Korea) Ji Hyun Kim (Korea)
Jiman Kim (Korea) Jin Hyuk Kim (Korea)
Sangwoo Kim (Korea) Young Dok Kim (Korea)
Min Byoung Koun (Korea) Jae Hyung Lee (Korea)
Hsin-Ying Lee (Taiwan) DongChan Lim (Korea)
Donggun Lim (Korea) Chan Ho Park (Korea)
Byungha Shin (Korea) Jun Sin Yi (Korea)
Sanggyu Yim (Korea) Shuzi Hayase (Japan)
Hajime Shirai (Japan) Hyunwoong Seo (Japan)
Dongdong Li (China) Junichi Hojo (Japan)
Tomohiro Nozaki (Japan) Mineo Hiramatsu (Japan)
Takaaki Watanabe (Japan) Daniel H. C. Chua (Singapore)
Advanced Semiconductor and Display Devices Chair Mee-Yi Ryu (Korea)
Co-Chair Heeyeop Chae (Korea)
Members Changqing Chen (China) Pung-Keun Song (Korea)
Ray-Hua Horng (Taiwan) Yung Kee Yeo (USA)
Masaya Ichimura (Japan) Jae Su Yu (Korea)
Hong Seok Lee (Korea) Young-Jun Yu (Korea)
Plasma Bioscience and Medicine Chair Eun Ha Choi (Korea)
Members Ku Youn Baik (Korea) Tae Hun Chung (Korea)
Alexander Fridman (USA) Satoshi Hamaguchi (Japan)
Ju-Liang He (Taiwan) Michael Keidar (USA)
Wontae Lee (Korea) Xinpei Lu (China)
Kai Masur (Germany) Deborah O'Connell (UK)
Jean-Michel Pouvesle (France)  
International Industrial Committee Chair Choong-Ryul Paik (Korea)
Co-Chairs Maria Carmen Asensio (France) Makoto Shinohara (Japan)
Yoon-Ho Kim (Korea) Su Yuan (China)
Members Tae-Il Baik (Korea) Yong-Hwan Kim (Korea)
Jae-sang Hwang (Korea) Sung-Min Lee (Korea)
Doo-Hong Kang (Korea) Rick Woo (USA)
ICN+T Steering Committee Chair Young Kuk (Korea)
Members P. Avouris (USA) C. Linke (Sweden)
Katalin Balázsi (Hungary) Maximo Lopez (Mexico)
K.G. Bhushan (India) Stefan Luby (Slovakia)
Carla Bittencourt (Belgium) Stephane Mangin (France)
D. Bonnell (USA) Lars Montelius (Sweden)
Maja Buljan (Croatia) Sander Otte (The Netherlands)
Nancy Burnham (USA) Sylvie Rouseet (France)
Sidney Cohen (Israel) L. Samuelson (Sweden)
H. Craihead (USA) Steven Schofield (UK)
Antonin Fejfar (Czech Republic) P. Sheehan (USA)
Joost W.M. Frenken (The Netherlands) Ana Gomes Silva (Portugal)
Hongjun Gao (China) Young Jae Song (Korea)
C. Gerber (Switzerland) J.A. Stroscio (USA)
H.J. Guentherodt (Switzerland) P. Sudraud (France)
Jeong Sook Ha (Korea) Eli Sutter (USA)
S. Tajammul Hussain (Pakistan) Peter Sutter (USA)
Y. Huttel (Spain) Christian Teichert (Austria)
Salvatore Iannotta (Italy) H. Tokumoto (Japan)
Hideaki Kasai (Japan) C.R. Wang (China)
Pavel K. Kashkarov (Russia) R. Wiesendanger (Germany)
P.M. Koenraad (The Netherlands) R. Wolkow (Canada)
Tadej Kokalj (Slovenia) Margit Zacharias (Germany)
Jari Koskinen (Finland)  
VASCCAA International Steering Committee Chair Heon Kang (Korea)
Program Chair Jae Sung Kim (Korea)
Secretary General Hangil Lee (Korea)
Members Javaid Ahsan Bhatti (Pakistan) A.Z. Moshfegh (Iran)
Ningsheng Xu (China) Yoshio Saito (Japan)
Gao-Yu Hsiung (Taiwan) Anton P.J. Stampfl (Australia)
K.C. Mittal (India) Peter Varga (Austria)
ISPB 2016 Steering Committee Chair Eun Ha Choi (Korea)
Members Ku Youn Baik (Korea) Wontae Lee (Korea)
Tae Hun Chung (Korea) Xinpei Lu (China)
Alexander Fridman (USA) Kai Masur (Germany)
Satoshi Hamaguchi (Japan) Deborah O’Connell (UK)